Vancouver SUP Challenge

Jericho Sailing Centre – August 12, 2017

Vancouver British Columbia, Canada

Results

  • 2017 Results

    5 KM Race Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time   1 23 Dwayne Lotnick Men 14′ – 50+ 57 M 25:30.0 – 2 37 Matthew Abbott Men 14′ – Open   M 30:18.6 +4:48.6 3 29 Geordie Goodman Men 14′ – Open 24 M 30:24.5 +4:54.5 4 27 Mike Darbyshire Men 14′ Read More

  • 2016 Results

    5 KM Race Overall Place Name Category Time 1 Jason Bennett Male – 17 and over 38:29.8 2 Geordie Goodman Male – 17 and over 38:37.9 3 Gary Parsons Male – 17 and over 39:00.3 4 Mike Darbyshire Male – 17 and over 39:22.5 5 Ken Larsen Male – 17 and over 40:41.0 6 Kelvin Read More

  • 2015 Results

    2015 results for the Vancouver SUP Challenge 5 km┬áDistance Race Place Bib Racer name Age Gender Finish time Difference 1 2 Travis Grant M 37:35.4 – 2 61 Matthew Abbott 28 M 39:28.7 +1:53.3 3 10 Stu Robinson 35 M 40:12.4 +2:37.0 4 27 Ken Larsen 35 M 40:17.1 +2:41.7 5 8 Mike Darbyshire 28 Read More

  • 2014 Results

    2014┬áresults for the Vancouver SUP Challenge 5 km 14′ Competitive Place Bib # Racer name Category Finish time Difference 1 13 Stuart Robinson 14′ Competitive – Male 34:51.4 – 2 59 Mike Darbyshire 14′ Competitive – Male 34:52.5 +0:01.1 3 14 Matthew Abbott 14′ Competitive – Male 35:01.4 +0:10.0 4 28 Kelvin Humenny 14′ Competitive Read More

  • 2013 Results

    2013 results for the Vancouver SUP Challenge 5 km 14′ Competitive (BC SUP Cup) Place Bib # Racer name Category Age Gender Finish time Difference 1 34 Stu Robinson 14′ board – Male 32 M 35:14.4 – 2 28 Dan Gavere 14′ board – Male M 36:13.5 +0:59.1 3 27 Lina Augaitis 14′ board – Read More

  • 2012 Results

    3 km 12’6″ – Overall Place Bib # Racer name Category Gender Finish time 1 61 Stu Robinson SUP M12’6″ M 25:12.8 – 2 1 Gary Parsons SUP M12’6″ M 25:54.7 +0:41.9 3 3 Beau Whitehead SUP M12’6″ M 26:01.9 +0:49.1 4 31 Lina Augaitis SUP W12’6″ F 26:27.9 +1:15.1 5 22 James Thesiger SUP Read More

  • 2011 Results

    4 KM COURSE 1 Mike Darbyshire 29:53 14′ 2 Gary Parsons 31:03 14′ 3 Beau Whitehead 31:42 12’6 4 Kimo Jandoc 32:39 12’6 5 Stu Mcmaster 33:16 15′ 6 Lina Augaitis 33:19 12’6 (1st Female) 7 Paul Player 34:33 15′ 8 Shannon Bell 35:13 12’6 9 Kelvin Humenny 36:47 12′ (1st surfboard class) 10 Frederick Read More